Zębolki – Stomatologia i Ortodoncja Dziecięca

Wizyta adaptacyjna

W trakcie wizyty adaptacyjnej pacjent oswaja się z gabinetem, higienistką lub lekarzem oraz asystentką. Dowiaduje się, czym zajmuje się dentysta oraz jak nazywa się sprzęt stomatologiczny:

  • lampa to „słoneczko”, które oświetla buzie
  • fotel stomatologiczny to winda, którą możemy jeździć w górę i w dół
  • obok fotela znajduje się Pan Słonik (ślinociąg), który bardzo lubi pić wodę
  • pokazujemy również dmuchawkę z powietrzem – tzw. „łaskotkę”
  • dziecko poznaje również urządzenia do przeganiania robaczków z zębów – szczotkę „gilgotkę” oraz „psikawkę z wodą

Kiedy pacjent chętnie otwiera buzie, przeprowadzane jest dokładne badanie jamy ustnej. Higienistka lub lekarz ocenia stan ząbków oraz tkanek otaczających, wędzidełka wargi górnej czy języka. Dodatkowo zwracana jest uwaga na ewentualne występowanie wady zgryzu.

Na tej wizycie bardzo często (w zależności od nastawienia małego pacjenta) wykonywany jest również zabieg oczyszczenia oraz lakierowania ząbków.

Kiedy u dziecka występują ubytki próchnicowe wymagające dłuższego leczenia, proponujemy na tej wizycie dobrać maseczkę do sedacji (mają one różne zapachy – gumy balonowej, truskawkowy, pomarańczowy, lodów waniliowych lub bezzapachowe). Dzięki temu rodzic może w domu ćwiczyć z dzieckiem zakładanie maseczki na nos oraz wykonywanie głębokich wdechów nosem. Co ważne, podczas zabiegu w sedacji dziecko nie powinno oddychać ustami! Działanie gazu rozweselającego jest wtedy znikome.

Na zakończeniu tej wizyty rodzice otrzymują od nas szczegółowy plan leczenia ząbków oraz wszystkie niezbędne zgody na leczenie do zapoznania się w domu. Podpisanie tych zgód może być konieczne podczas następnych wizyt w gabinecie. Mały pacjent natomiast po każdej wizycie w naszym gabinecie wybiera nagrodę!