Zębolki – Stomatologia i Ortodoncja Dziecięca

Lakierowanie Zębów

Fluoryzacja

Czyli lakierowanie zębów lakierem lub żelem z wyższą zawartością fluoru niż w zwykłej paście do zębów. Zabieg ten zalecany jest u małych pacjentów z reguły co 6 miesięcy. Natomiast dzieci, u których występuje duże ryzyko próchnicy, powinny pojawiać się w gabinecie stomatologicznym na lakierowanie co 3 miesiące!

Co daje lakierowanie zębów?

Po pierwsze lakier stosowany w gabinecie stomatologicznym pod wpływem śliny przykleja się do powierzchni zębów do czasu następnego szczotkowania. Z reguły nie zaleca się już mycia ząbków tego samego dnia.

W tym czasie związki fluoru zostają wbudowane w powierzchnie szkliwa zębów, powodując, że staje się ono bardziej odporne na kwasy produkowane przez bakterie. Czyli bardziej odporne na próchnice!

Ponadto, sam fluor ogranicza wpływ bakterii próchnicotwórczych. Dzieje się tak, poprzez zmniejszenie produkcji kwasów, zmniejszenie odkładania się płytki bakteryjne na powierzchni zębów.

Co najważniejsze! Zarówno dla małych, jak i dużych pacjentów związki fluoru wspomagają również remineralizację zębów, wpływając na powstawanie nowego minerału zęba. Co to oznacza? Stosowanie lakierowania może odwrócić początkowe zmiany próchnicowe na zębach zarówno mlecznych jak i stałych 😊